"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Tess z d´Urbervillů - Thomas Hardy

31. ledna 2016 v 10:28 | Zdeňka M. |  Přečteno a viděno
Jsem ostuda, ale k tomuto výjimečnému anglickému románu mě přivedla erotická romance Padesát odstánů šedi. Anastasii Steel totiž stále básnila o Tess z d´Urbervillů a brala si ji téměř za svůj životní vzor. To byl také důvod, proč jsem se do "Tess" pustila a musím se přiznat, že toho v žádném případě nelituji. Naopak. Tess si mě získala.


Tess je prosté venkovské děvče, které vypomáhá matce s domácností, otec pije a není s ním řeč. Jednou se náhodou dozví, že jejich příjmení Durbeyfied je zkomolenina rytířského rodu d´Urbervill, a tak se rozhodne, že se na tom dá zbohatnout. Pošle svou nezkušenou dceru Tess k "příbuzným", co žijí v sídle d´Urbervillů, aby se naučila dobrým způsobům šlechty.
Jenže Tess se zaplete s Alekem d´Urbervillem a naivně se domnívá, že si ji vezme za ženu. Alek ovšem místo toho odjede a Tess následně zjišťuje, že je těhotná. Svým konáním přivedla svou rodinu do hanby, protože je svobodná matka (což se rovná poběhlici) a hodně lidí se k ní podle toho chová. Tess své dítě miluje a chce být dobrou matkou, ale nemoc vše zhatí. Odchází z domova co nejdál a pracuje jako dojička.
Už si nemyslela, že ještě někdy bude šťastná, ale potkává Angela Clareho, který je ten pravý muž. Tess se do něho zamiluje a on do ní, ale ona ho dlouho odmítá. Je přece nečistá! Zplodila nemanželské dítě a už není nevinná. Dívka je ovšem čestná, proto to musí Angelovi říct. Jak zareaguje? Opustí ji? Bude Tess opět vyvržena ze společnosti? Usměje se na ni ještě štěstí, nebo je tragický konec nevyhnutelný? Dokáže Tess čekat, až se Angel uráčí ji vzít na milost? Nebo bude raději žít jak žebračka?


Thomas Hardy (1840 - 1928) je významný anglický realistický spisovatel, který svými romány pobouřil celou viktoriánskou Anglii. Nebál se kritizovat morální pokrytectví a nerovnost mezi lidmi zároveň často na tehdejší dobu zabrousil také do některých společenských tabu, jako byly svobodné matky, ženy, jenž se zřekl manžel, upadající šlechtičné rody, znásilnění a láska bohatého muže k chudé dívce...
Mezi jeho nejznámější díla patří kromě Tess, také Daleko od hlučícího davu, Rodákův návrat, Starosta casterbridgeský, Lesáci, Drobné ironie života a Neblahý Juda.

Očekávala jsem nenáročnou romanci podobnou Jane Austen, ale byla jsem velice překvapena, protože v této knize o romantiku téměř nejde. Láska a city zde sice hrají velkou roli, ale pohádková atmosféra "a žili šťastně až navěky" se nekoná.

Autor realisticky ukazuje vztah muže a ženy, který byl v té době běžný a hlavně pokrytecký. Sňatky se domlouvali bez snoubenců, nejdůležitější byla výše věna a na citech nezáleželo. Vše bylo pouze dobrý a výhodný obchod. Ti, kteří se pokusili mít vztah postavený na lásce, se odsoudili k tragédii, stejně jako je tomu v případě Tess. Její příběh, kde se vyskytují dva muži, prostě nemůže skončit šťastně, protože na tehdejší poměry žila hříšně a zavrženíhodně.
Dnes se to všechno zdá neuvěřitelné a Tess je svým způsobem obdivuhodná dívka, protože i přes nepřízně osudu ještě stále doufá ve štěstí a trpělivě čeká, jak do s ní dopadne.

"Ženy jsou někdy nešťastné, a není to vinou jejich manželů - mohou si za to samy.
(str. 307)

Tess není nijak hezké ani inteligentní, prostě je to typické venkovské děvče tehdejší doby. K tomu je navíc velmi citlivá a oproti ostatním má charakter, proto také Angelovi řekne pravdu, přestože jí od toho matka odrazuje a radí ji, aby lhala. Jenže Tess nedokáže lhát a ani nechce. Má své zásady a těch se drží, což v době vypočítavosti není zrovna lehké. Její nepřizpůsobivost ji vede cestou smutku a těžkých životních ran, které by většina žen nezvládla, ale ona je až nadlidsky silná a vše přijímá s pokorou - znásilnění, zavržení okolím, zneuctění, ztrátu dítěte a opuštění všemi.

Oba její muži - Alek d´Urbervill a Angel Clare - jsou naprosté protiklady, ale také mají i něco společného - chtějí Tess milovat a zároveň vlastnit.
Alek je bohatý hejsek, který Tess zneuctil, později hledal vykoupení, ale vlastně to nemyslel vážně.
Angel je čistý chlapec z rodiny kněží, ale pro svou lásku k Tess se všeho vzdal, jenže miloval jen přelud dokonalosti, který si vybásnil a nedokázal se vyrovnat s jejími chybami.


Kniha má hluboký příběh, který sice působí prostě, ale ve skutečnosti tady jsou dobře propracované postavy, jejich životní osudy se zaplétají do sebe a ukazují obraz viktoriánské společnosti i chování lidí.
Kdyby se Tessin otec John Durbeyfield nedozvěděl o aristokratických předcích a nechtěl díky tomu vydělat, tak by Tess žila úplně jinak a nečekal jí smutný život plný problémů a konfliktů se společností.

Autorův "popisovací" styl nemusí všem vyhovovat a kniha se tak nečte zrovna nejlépe. Navíc se děj dost vleče a všechno působí rozvláčněně. Chvílemi se to natahování může zdát až k nevydržení, ale pak se zase něco přihodí. Kniha má nepravidelný rytmus a vy si musíte zvyknout. Ale jde o vynikající příběh plný sociálních nesnází. Tess se nedokáže přizpůsobit společnosti, která se vyvíjí, ale dívka zůstává stále stejná.

Tess z d´Urbervillů je složitý román, který se musí vychutnávat po částech a s velkou trpělivostí, pokud chcete rychle plynoucí děj, tak se do knihy ani nepouštějte. Procítěný příběh dívky, později ženy, která nemá na růžích ustláno a pro svou lásku je schopna i vraždy, je dojemný a melancholický. Jde o výjimečnou knihu, která stojí za přečtení.

Název: Tess z d´Urbervillů (orig. Tess of the D´Urbervilles, poprvé vyšel v roce 1891)
Autor: Thomas Hardy
Překlad: Marta Staňková
Vazba: Tvrdá
Počet stran: 440
Vydal: Odeon, 1975 (3. vydání)

 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama