"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Paní Láryfáry – Betty MacDonald

5. února 2015 v 21:56 | Zdeňka M. |  Přečteno a viděno
Přiznám se, že paní Láryfáry jsem vůbec neznala, až do okamžiku, kdy M. zadala úkol v sedmé dračí výpravě v Klubu Snílků. Byla jsem na tuto paní "léčitelku" zvědavá, a tak jsem zašla do naší knihovny v Klatovech a našla tam rovnou soubor všech čtyř knih. Přestože jsou příběhy určené dětem, tak jsem se při jejich čtení hodně nasmála a pobavila.Paní Láryfáry je hodná paní bydlící v podivném domě, který je postaven obráceně, společně se psem Darebou a kočkou Ťapkou. Často dětem vypráví, že její nebožtík býval pirátem a po domě i v okolí zakopal či schoval své poklady. Je to moc milá paní, která miluje všechny děti, i ty zlobivé. Ale hlavně má neuvěřitelnou schopnost nerozčilovat se a zůstat v klidu, i kdyby jí děti dům úplně zbořily.
Za to jí rozhodně obdivuji, protože při spoustě příhod bych ty situace řešila o dost jednodušeji - pár facek, pořádný výprask na zadek... a ty děti by byly vyléčeny pěkně rychle. To ovšem u paní Láryfáry nehrozí, ta jako správná "kouzelná babička" řeší vše méně drasticky, spíše to nakonec samo vyšumí a děti si uvědomí své chyby.

Později se přestěhuje za město na svou farmu, kde se děti setkají s mnoha zvířaty. Samozřejmě paní Láryfáry stále dělají společnost pes Dareba a kočka Ťapka, ale přibude papoušek Penelopa (léčí hubatidu), kráva Arabela, kůň Klusák, prasnice Faninka (nedoporučuji dráždit ji, pokud u sebe má svá selátka), prase Kvido a třeba dvě veverky ve skříni, které si tam ukládají ořechy, ale jména mi nějak utekla. Pak tu paní Láryfáry má také slepice, husy, kachny... Prostě zvěřinec.

Autorkou Paní Láryfáry je americká spisovatelka Betty MacDonald (Anne Elizabeth Campbell Bard (1908 - 1958), která napsala také knihu Vejce a já.
V tomto vydání najdete všechny čtyři knihy o paní Láryfáry, tedy Paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle - 1947), Čáry paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle Magic - 1949), Farma paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle Farm - 1954) a Haló, paní Láryfáry! (Hello, Mrs. Piggle-Wiggle - 1957), které mají v sobě celkem 26 příběhů o tom, jak vyléčila mnohá dětská trápení.


A tak se v jednotlivých příhodách vyléčí podivuhodné nemoci, jako je čurbesajda, špindírismus, nimravka, hádavka a mlátilka, lakomice, hubatita, ještěchvilkína, nahluchlice, žalobajda, překřikovanda, hromdopolice, toměnebavína a další dětské neduhy.
Již podle názvů si jistě uvědomíte, že podobnými nemocemi trpí většina dětí a rodiče jsou z toho často naprosto bezradní. Tady naštěstí mohou zavolat hodné paní Láryfáry a ta už neposedná dítka vyléčí ještě podivuhodnějšími metodami. Nejvíce jsem se nasmála u ředkvičkové léčby nasazené na zákeřný špindírismus.
Škoda, že ve skutečném světě žádná paní Láryfáry není, ta by usnadnila spoustu práce a rozčilování u výchovy ratolestí.

A tak si pokládám otázku, zda je kniha určená dětem, nebo spíše jejich rodičům, aby pochopili, že v tom nejsou sami a děti po celém světě jsou vlastně stejné. Kolikrát se problém vyřeší sám od sebe, nebo s malým přičiněním "kozelného prášku" od paní LáryFáry.

Kniha se mi četla velmi snadno, jen nevím, zda se bude zamlouvat také dnešním dětem, ty totiž čtou (pokud vůbec čtou) jiné knihy. Paní Láryfáry je plná humoru, hodně se nasmějete a nuda rozhodně nehrozí. Možná by se tyto příběhy hodily ke společnému čtení dětí s rodiči, obě strany by pak o "nemocích" mohly podiskutovat a třeba by se navzájem lépe pochopily.

Název: Paní Láryfáry (Mrs. Piggle-Wiggle)
Autor: Betty MacDonald
Překlad: Jana Mertinová
Ilustrace: Lucie Štamfestová
Vazba: Vázaná
Počet stran: 320
Vydal: LIKA KLUB ve spolupráci s Knižním klubem, 1996 (1. vydání v tomto souboru)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Arvari Arvari | E-mail | Web | 6. února 2015 v 0:02 | Reagovat

Jako menší jsem paní Láryfáry vážně milovala. Někdy ve třetí třídě jsem si ji půjčovala z knihovny, pak jsem dostala vlastní knížku, přesně tuhle. Četla jsem ji snad ještě ve dvanácti, nevím pokolikátý už. Sakra, budu ji muset najít a přečíst si ji znova, teď mě přepadla hrozná nostalgie... :-D

2 m. m. | Web | 8. února 2015 v 12:24 | Reagovat

Moje oblíbená! :) Četla jsem ji znovu zrovna nedávno - už asi posté. A je na ní vidět, že jsem ji jako malá četla taky pořád, a hlavně u jídla. Je opatlaná až hrůza :D

Ale jak známo, paní Láryfáry by to nevadilo 8-)

Myslím, že v tom spočívá kouzlo Betty MacDonaldové, že to uměla napsat tak, aby to bylo naprosto pro jakoukoli generaci. Baví mě to teď stejně jako mě to bavilo dřív, jen v tom vidím ještě o něco víc věcí, které jsem jako malá vidět nemohla. A tak to má být.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama