"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Dopisy Děda Mráze - John R. R. Tolkien

19. listopadu 2014 v 21:08 | Zdeňka M. |  Přečteno a viděno
Tolkien je známý jako autor Hobita a Pána Prstenu, ale psal i pro děti. Každý rok svým dětem psal dopisy jako "Děda Mráz" (v anglickém originále Father Christmas), dostávaly odpovědi na své dopisy se seznamem dárků. K vydání je připravila autorova snacha Baillie Tolkien.Na Severním pólu žije "Father Christmas" (v českém překladu Děda Mráz) s Ledním medvědem, který mu každý rok vypomáhá. Obvykle je ovšem více ke škodě, než k užitku. Jednou spadne s dárky ze schodů a rozmačká je, jindy probourá střechu domu, takže se musejí stěhovat, nebo vytopí dům či vyplýtvá polární záři...
Postupně přibyli dva synovce Ledního medvěda Paksu a Valko-tukka, sněžní elfové, trpaslíci a zákeřní skřeti...

John R. R. Tolkien psal tyto vánoční dopisy od roku 1920 pro děti Johna, Michaela, Christophera a Priscilly. Po celé jejich dětství každý rok našli dopis od "Father Christmas" pod stromečkem, který jim vždy popisovat přípravy na Vánoce a nové události na Severním pólu.

Dostávat dopisy je krásná věc, ale najít dopis od "Dědy Mráze" je ještě lepší. Závidím těm dětem a obdivuji mistra Tolkiena za nápady i krásné pohádkové příběhy psané formou dopisů, doplněné o spoustu kreseb, známek i zajímavého písma. Báječný nápad.

Příběhy jsou jednoduché, z počátku je v nich pouze "Father Christmas" a Lední medvěd, ale postupně přibyli sněžní elfové, aby před Vánocemi pomáhali s dárky a později, aby bojovali se zákeřnými střety, na to "Father Christmas" povolal i trpaslíky.
Skřeti jsou tu maličcí, autor je přirovnává ke krysám. Kradou věci a rádi škodí, kde se dá. Vlastně bych je přirovnala k šotkům, jen jsou zákeřnější a nebezpečnější.


Severní pól ZČERNAL, všechny hvězdy vypadaly ze svých míst, Měsíc se rozbil na čtyři kusy a člověk z Měsíce mi řachnul na zahradu. Spořádal půlku mých vánočních čokolád, než prohlásil, že už je mu líp, a vylezl zpátky nahoru spravit Měsíc a uklidit hvězdy. Pak jsem zjistil, že se mi utrhli sobi. Běhali po celém okolí, zamotávali otěže a provazy a trousili dárky...
(z dopisu z roku 1926)

Kniha se čte velmi snadno, takže si ji mohou přečíst i děti, ty jistě ocení úžasné ilustrace. Zároveň dokáže i poučit, autor zde chytře zdůvodňuje, proč děti nedostanou všechny dárky, o které si napsaly. Obvykle se totiž na Severním pólu stala nějaká katastrofa.

Dopisy Děda Mráze potěší všechny děti, hodí se k prohlížení, čtení i předčítání. A dospělí ji mohou mít jako možnost zavzpomínat si na dětství, kdy ještě věřili na "Ježíška"...

Název: Dopisy Děda Mráze (orig. The Father Christmas Letters, 1993)
Autor: John Ronald Reuel Tolkien
Překlad: Stanislava Pošustová
Vazba: Tvrdá
Počet stran: 48
Vydal: Mladá fronta, 1995 (1. vydání)

 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Lyra Lyra | E-mail | Web | 22. listopadu 2014 v 10:51 | Reagovat

O této knížce jsem předtím neslyšela, ale vypadá vážně dobře, asi si ji přečtu, abych se lépe naladila na blížící se Vánoce. Díky za tip. :)

2 Zítra Zítra | E-mail | Web | 27. listopadu 2014 v 10:31 | Reagovat

Zato Zdeňka už se na Vánoce asi konečně naladila :)

Zaujal mne ten zvláštní název knihy. Proč tam není "Dědy Mráze"?

3 Zdeňka M. Zdeňka M. | Web | 4. prosince 2014 v 10:32 | Reagovat

[2]: Tak to netuším. Mě ovšem nejvíce vadí už to samotné pojmenování "Děda Mráz", protože v Anglii přece není. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama