"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Rytířka Natal - Alexandr Buškov

12. srpna 2014 v 8:00 | Zdeňka M. |  Přečteno a viděno
Kniha je velmi zvláštní, z počátku se totiž tváří jako fantasy typu Conan, kde jsou však ženy ty silné a vládnou mečem, pak ovšem děj nabere překvapivých obrátek a promění se spíše ve sci-fi. Jde totiž o postapokalyptický děj, což činí knihu zajímavou...


Ocitáme se ve světě, kde vládnou ženy a jsou považovány za silnější pohlaví. Ženy jsou rytířky, které bojují s obludami a zachraňují krásné mladíky. Jednou z nich je i Natálie, kolem které se stahují mračna. Šedá Kardinálka ji nemá v lásce a kdykoliv se jí může pokusit zlikvidovat, proto se Natálie rozhodne odjet až k legendárnímu Západnímu moři, odkud se ještě nikdo nevrátil... Má pochyby o světě, kde vládnou ženy, proto se chce dozvědět pravdu, zda ženy byly před Temnotou slabší pohlavím a muži urostlí válečníci.
Během cesty však Natálie zjišťuje, že pravda je daleko horší. Nejenže kdysi ženy skutečně bývaly slabé, ale svět byl daleko vyspělejší. Lidé si nevážili ničeho a Příroda je potrestala. Lidstvo tak začalo znovu, jenže někteří si technologii zachovali a nyní, když Zemi hrozí pohroma, nechtějí udělat nic. Natálie se tak ocitá ve světě, kde je z jejího pohledu vše jinak, protože muži jsou silní, přesto si dokáže svým mečem získat jejich respekt. Nevzdá se a hodlá svět před pohromou zachránit.

Dokáže Natálie svět zachránit? A jak dopadne její vztah s cizincem, který se zničehonic objevil z minulosti v této přítomnosti?

Obálka mě zaujala na první pohled, polonahá děva s nádherným tělem a velkým mečem se mi velmi líbila. Vyrostla jsem totiž na Xeně, takže obdivuji bojovnice, co porážejí jednoho muže za druhým. Že je to feministické? No a co? Prostě mám ráda ženy, co se o sebe umějí postarat.

Kniha je zvláštní především tím, že se ze začátku vypadá jako fantasy typu Conan, jen obráceně, protože tu jsou ženy ty silné a vládnou mečem, pak však děj nabere překvapivých obrátek a promění se spíše ve sci-fi. Jde totiž o postapokalyptický děj, což činí knihu zajímavou a rozhodně nelituji jejího přečtení. Rozhodně jsem takový zvrat nečekala. Poté co jsem ji měla půjčenou v knihovně, tak jsem si také koupila, protože se ke knize určitě ještě vrátím.

Očekávala jsem "brak", jak se dnes většinou označuje starší fantasy. Dnes je třeba i Conan považován na brak, tedy literaturu nevalné kvality, což je podivné, protože třeba přihlouplého Percy Jaksona nikdo za brak nepovažuje.

Nakonec jsem byla mile překvapena a litovala jen toho, že kniha má jen necelých 150 stran. Což je velká škoda a s chutí bych si přečetla i nějaké pokračování, protože závěr je ponechán dost otevřený...

Jen je tu jeden detail, který mi vrtá hlavou. Jde o název knihy v originále, v češtině a jméno hlavní hrdinky. Ta se totiž v českém překladu jmenuje Natálie, ale v českém názvu knihy je Rytířka Natal. Ale to bych i pochopila, protože Natal zní mnohem rázněji. A co název knihy v originálu? Ten totiž zní Anastasie. Co má společného Anastasie s Natal či Natálií? Že by chyba v překladu? Nebo to vydavatel pozměnil záměrně? Kdo ví, ale jsou to pěkné hrátky se jmény.

Děj je propracovaný a čtivý, čtenář si četbu užije a příběh ho vtáhne do sebe. Jen je dost krátká, takže pokud se vám líbila, není problém si jí přečíst znovu.

Rytířka Natal je dobrodružné fantasy a postapokalyptické sci-fi zároveň a mohu ji doporučit všem, kteří tyto literatury čtou a mají je rádi. Nebudete litovat.


Název: Rytířka Natal (orig. Anastasie, 1989)
Autor: Alexandr Buškov
Překlad: Vlado Ríša
Vazba: měkká
Počet stran: 144
Vydal: Ikarie, 1995 (1. vydání)
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama