"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Plány na čtení, aneb po jakých knihách sáhnu

9. srpna 2014 v 14:24 | Zdeňka M. |  Myšlenky ve větru
Možná jste si všimli, že jsem vytvořila novou rubriku s názvem "Nikdo nevezme". Další důkaz toho, že jsem divná... mohla jsem ji pojmenovat "přečteno" nebo nějak obyčejně, ale proč nebýt exoti... S názvem mi pomohla skvělá tetka Maglaiz, za což ji moc děkuji, protože mě nějak opustila fantazie. Ale abych se dostala k zakopanému psovi... Půjde o místo mých názorů na přečtené knihy, protože jak se říká "co si přečtete, tak vám nikdo nevezme". :-) Téměř vše najdete také na mém knižním blogu, ale čtení je můj hlavní koníček, tak tu v mém Jiném prostoru nesmí chybět.

Čtu hodně, to o mě vědí všichni, většinou přes deset knih za měsíc, takže plány jsou veliké, jen netuším, kdy se k nim dostanu. Občas vám přinesu svůj seznam plánované četby, bohužel jen málokdy se jím řídím, takže to dopadá tak, že čtu všechno možné okolo, jen ne knihy ze seznamu. :-)


Edgar Allan Poe a jeho básně s povídkami, na tohoto autora se plánuji vrhnout velmi brzy. Před lety jsem některá jeho díla četla a moc dobře si pamatuji, že mě plně okouzlil svými téměř hororovými příběhy, na které vzpomínám dodnes. No, přišel čas si osvěžit paměť.
V knihovně si půjčím knihy Havran a jiné básně, Bludná planeta; z příběhů to bude Jáma a kyvadlo a jiné povídky nebo Černý kocour a jiné povídky (podle obsahu), Krajina stínů, Příběhy Artura Gordona Pyma, Pád domu Usherů a nejspíš také Vraždy v ulici Morgue a jiné povídky.

Mika Waltari a jeho dech beroucí historické romány nebo také detektivky s komisařem Palmem. Prozatím jsem od něho v poslední době četla knihu s autobiografickými prvky Láska a tma, což je tenoučká knížečka o lásce v mnoha podobách, jen nečekejte žádnou romanci, protože zde jsou city surové a často až chladné.
Pak tu byla Bosá královna, která fascinovala vyprávěním příběhu, jenž by se mohl zdát pohádkový, kdyby to ovšem nebyla realita 16. století, a tak všechno dopadne jinak než "a žili šťastně až do smrti".
A také Krvavá lázeň s postavou Mikaela, který se postupně setkává s mnoha podobami křesťanského světa, bohužel to je často s tou temnou stránkou a tak ztrácí rodiče, náhradní matku nebo dokonce i manželku... Rozhodně dech beroucí vyprávění, které stojí za přečtení.
Takže bych si chtěla přečíst pokračování Mikaelova putování v historickém románu Šťastná hvězda. Když už jsme u tohoto žánru, tak chci opět otevřít knihu Egypťan Sinuhet a pokračovat v historických románech Nepřátelé lidstva, Jeho království, Tajemný Etrusk a jiné knihy či povídky tohoto úžasného autora.

Dále si plánuji přečíst historicko-fantasy Mlhy Avalonu od Marion Zimmer Bradley. Kdysi jsem ji měla již otevřenou, ale pamatuji si, že mě příliš nenadchla. Bylo to nejspíše tím, že to není kniha tak docela pro náctileté (bylo mi asi čtrnáct). No, nyní je to už o dvanáct let později, takže jsem k její četbě potřebovala trochu dospět.
Série "Avalon" má celkem čtyři díly - Mlhy Avalonu, Lesy Albionu, Paní z Avalonu a Kněžka z Avalonu. Pojednává o artušovské legendě z ženského pohledu a určitě stojí za pozornost. Viděla jsem film Mlhy Avalonu a příběh se mi velmi líbil. Jen netuším, kdy se ke knihám dostanu.

Kočovná nevěstka Marie od Iny Lorentz vypráví skvělý historický příběh o osudu žen ve středověku. Knihy jsem ještě nečetla a z filmového zpracování jsem shlédla pouze první díl, ale i tak mě příběh zaujal, takže se na knižní předlohu velmi těším.
Čekají mě knihy Kočovná nevěstka, Markytánka, Křesťanská otrokyně, Dcera kočovné nevěstky a Dcery hříchu, které mají okolo pěti set stránek nebo i více, takže to bude jistě pořádné počtení.

No, to by mohlo s plánováním prozatím stačit, jinak bych ještě chtěla otevřít nějaká díla, které napsal Oscar Wilde nebo Henryk Sienkiewicz...

A co plánujete číst vy?
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 Adina Adina | Web | 9. srpna 2014 v 14:38 | Reagovat

Od Oscara Wilda můžu doporučit Obraz Doriana Graye :-)

2 Zdeňka M. Zdeňka M. | Web | 9. srpna 2014 v 14:52 | Reagovat

[1]: Doriana Graye si určitě přečtu znovu, byla to báječná kniha. :-)

3 Storycollector Storycollector | 10. srpna 2014 v 9:04 | Reagovat

Když už se tu doporučuje Wilde, tak mojí troškou do mlýna bude The importance of being earnest neboli Jak je důležité míti filipa. Vtipné je to ve všech jazycích, ale angličtina je to srozumitelná, kdybys chtěla číst něco, co není v češtině.

4 Em Zet Em Zet | Web | 11. srpna 2014 v 10:15 | Reagovat

Mika Waltari... toho také plánuju. :-) Také Poe píše skvěle, pár povídek jsem od něj četla, stojí to rozhodně za to! Je to takové temné, gotické povídky. :-)
Jinak Wilde taky stojí za to - zkus sáhnout po jeho Pohádkách. Nádherná díla!

5 Em Zet Em Zet | Web | 11. srpna 2014 v 10:16 | Reagovat

[1]: Na ten jsem zatím slyšela skoro samou kritiku. :-D

6 Myšák Myšák | Web | 18. listopadu 2015 v 11:27 | Reagovat

Poa znám Havrany - na básničky moc nejsem. Od Waltariho profláknutého Egypťana a Wilde Obraz Doriana Graye, ale ve zfilmované podobě, na tu knižní jsem nenatrefila. :D

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama