"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Dopis pro přítelkyni - Zapomnění

23. ledna 2014 v 0:16 | Zdeňka M. |  Myšlenky ve větru
17. ledna 2014
Drahá přítelkyně,
promiň, že jsem se tak dlouho neozvala, ale nějak se nenaskytla příležitost, abych Ti napsala. Zní to hloupě, ale píšu Ti hlavně, pokud se potřebuji z něčeho vypovídat, vlastně jsi pro mě ideální terapeutka, které se mohu se vším svěřit a nekecáš mi do toho. :-)
Znáš mě a víš, že nejsem vybíravá, a co se týče knih, tak přečtu téměř vše, proto jsem se klidně pustila do středověké fantasy Zapomnění od české autorky Kateřiny Pojkarové. Nevěděla jsem o knize nic, jen mě zaujala anotace, tak jsem ji chtěla zkusit a musím říci, že v sobě má velký potenciál, jenž mě mile překvapil.
Zapomnění


Zapomnění vypráví příběh dívky jménem Kayle, která už nějaký čas žije na panství Karmalech, kde se stará o děti, které učí a hlavně je vychovává. Obdivuje Orly, což jsou nejlepší bojovníci na hradě, kteří se každý rok utkávají v kappu s bojovníky ze sousedního panství Rosslare. Jenže nyní přišel Aran, pán z Rosslare, s tím, že by se podle staré smlouvy měl Karmalech vzdát pastvin, s čímž samozřejmě nesouhlasí Liam, který panství spravuje. Král se tedy rozhodl tento spor vyřešit soubojem - v hodu oštěpem, ve veslování, v běhu, v plavání a v lezení po skále, ale podmínkou je, že se jedné disciplíny musí zúčastnit žena pobývající na panství. A tak se Kayle dostane mezi Orly, kde podstoupí tvrdý výcvik..

Děj má hloubku a postavy jsou různorodé, proto mě čtení vážně bavilo. Jen je škoda, že má kniha tak nevýraznou obálku a je hodně tenká. Klidně bych si ji dokázala představit jako velkolepou ságu, protože závěr ponechává mnoho prostoru pro pokračování a v ději zůstalo mnoho otazníků, které mi nejdou z hlavy.
Kdo je Kayle?
Jaké tajemství se kolem ní vznáší?
Co skrývá Poutník a kdo to je?
Je Aran definitivně poražen?
A kam zmizela králova sestra?
Je toho tolik, co by stálo za objasnění, jenže kniha neúprosně končí již po sto osmdesáti čtyřech stranách a dál už nic. Což je možná dobrý tah k nalákání čtenářů k pokračování, ale na druhou stranu mě to dohání k šílenství. Nemám totiž ráda tyhle přespříliš otevřené konce.

Během čtení jsem uvažovala, jaké by to bylo žít ve středověku, v čase rytířů v lesklé zbroji a hrdinných výprav. Ale po bližším přemýšlení mi došlo, že nic není tak růžové, jak se může zdát. Jistě hrdinské eposy se krásně čtou, ale jsou to pouze příběhy. Realita je vždy jiná. Nejvíc by mi asi chyběla sprcha, protože jak je známo, Evropané v tomto období příliš neholdovali hygieně, spíše naopak, tvrdilo se, že kolem přinese smrt. A podobně "krásně" to vypadalo v ulicích, kde se vyhýbat špíně ani nešlo.
Ale snít můžu ne? Představy mi nikdo nevezme. Ano, už vidím chrabrého rytíře na bílém koni...pardon, to byl jen můj bílý kocour Whitee. ;-)

Snad se Ti zase brzy ozvu a možná napíšu i o něčem jiném, než o filmech a knihách. Doufám, že Tě to neunavovalo, ale tyhle dopisy mě hodně pomáhají utřídit si poletující myšlenky. Vážně je to pro mě skvělá terapie, i když vím, že mi nikdy neodepíšeš, protože nejsi, ale někdy je prostě dobré mít někoho, komu se můžu svěřit nebo alespoň vypsat se z úvah.

Měj se krásně.
Tvá
Zdeňka M.
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 stuprum stuprum | Web | 23. ledna 2014 v 16:53 | Reagovat

Hezké, realita je naštěstí jiná. Bylo by k uzoufání, kdybys na každém rohu potkávala jen princezny a rekovné hrdiny. 8-)

2 Zdeňka M. Zdeňka M. | Web | 23. ledna 2014 v 18:37 | Reagovat

[1]: To máš rozhodně pravdu, to by bylo šílené. :-)

3 Reina-sun Reina-sun | Web | 23. ledna 2014 v 20:50 | Reagovat

Kdoví proč středověk přitahuje... :) Kniha vypadá zajímvě, snad bych ji mohla vyhledat.

4 K.P: K.P: | 28. dubna 2014 v 10:20 | Reagovat

Náhodou jsem našla tento dopis. Ano, kniha bude mít pokračování, které doufám odpoví na všechny důležité otázky. :-)

https://www.facebook.com/#!/pages/Zapomn%C4%9Bn%C3%AD-Kate%C5%99ina-Pojkarov%C3%A1/473983662708928

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama