"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Ježek v kleci

26. června 2013 v 12:40 | Zdeňka M. |  Když fotím
Snílkovské téma týdne zní "Hlavolam" a já si myslím, že nejznámější hlavolam u nás je beze sporu ježek v kleci. Kdo by neslyšel o Janu Tleskačovi, Stínadlech, Vontech a Rychlích šípech? Ano, tento podivuhovný "mozkolam" proslavil Jaroslav Foglar ve své stínadelské trilogii - Zahada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta.

A co ten ježek v kleci je? No, jak bych to co nejlépe popsala... Ježek je vlastně kulička s ostny (mohou být různě dlouhé, nebo stejné), která je ukryta ve válcovité klícce, jenž má různě vzdálené mříž. Ježek sevyndavá otáčivými pohyby, tak aby se protáhl největším otvorem klece.

Foglarův ježek v kleci je zvláštní tím, že je šroubovací, zkládá se tedy ze dvou částí a v něm má být ukryt plánek vynálezu Jana Tleskače, tedy létajícího kola. Po Tleskačově smrti se stal symbolem Vontů, kteří sídlí v pražské čtvrti Stínadla. Ten, kdo vyndá ježka z klece dokáže svou inteligenci, trpělivost i zručnost.

Ryhlé šípy jsem četla v dětství a to už je tak patnáct let, takže si z nich po pravdě příliš nepamatuji, ale nejvíc se mi do podvědomí dostalo televizní zpracování z roku 1969 s názvem Záhada hlavolamu, kde hrál Jan Tříska. Skvělý seriál, který má neuvěřitelnou atmosféru, při které se tají dech a plně vás vtáhne do dobrodružství klučičí skupiny Rychlé šípy.

Hráli jste si v dětství s Ježkem v kleci? A četli jste některé z vydání foglarových stínadel? Nějak mě to naládalo a v létě se do nich opět pustím, abych si všechno připomněla.


Ježek v kleci, který máme doma.

Docela mi trvalo, než jsem na to přišla. :-)

A je svobodný!Foceno 26. 6. 2013
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Komentáře

1 maglaiz maglaiz | E-mail | Web | 28. června 2013 v 22:33 | Reagovat

Já měla dojem, že vtip je právě v tom, že jeden ten osten musí být vždycky delší než ostatní. Píše se to tak přeci i v Tleskačově deníku, ne?
Mimochodem je dosti odvážné zasahovat Stínadla do Prahy. Zbylá města, která si tuto čtvrť také vybájila, by Ti dala co proto :-D

Foglarovky znám a nejen Stínadla. Také si pohrávám s myšlenkou si je přečíst znova, ovšem asi ne úplně z rekreačního hlediska.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama