"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Jsem divná, protože nestahuju?

11. března 2012 v 14:01 | Zdenina |  Myšlenky ve větru
Momentálně se všude mluví o internetovém pirátství a ti, kdo nelegálně stahují filmy a knihy kradou apod. Kamarádi se mě ptali, na čí straně jsem - zda na straně pirátů nebo zastánců autorských práv. Ale já jim nemůžu jen tak odpovědět.
Problém u mé osoby zůstává v tom, že já nemám žádnou zkušenost se stahováním ("kradením") filmů a knih z internetu. Ano, jsem divná, ale nikdy jsem neměla potřebu stahovat. Pár svých nejoblíbenějších písniček jsem si tedy stáhnula do PC, ale jedná se tak o patnáct či dvacet písniček od různých autorů, ale filmy a knihy nikdy.
Náš "dědeček" notebook by to stejně jen stěží zvládnul a možná by to chudák ani nepřežil. Na stahování potřebuje rychlý internet a moderní techniku, to náš přes čtyři roky starý notebook rozhodně není. Ten se zahřívá už jen, když hraju hry na Facebooku a po dvou hodinách provozu si musí odpočinout vypnutej, aby vychladnul.


Čtečku nemám a rozhodně si jí pořizovat nehodlám. O mě je známo, že mám ráda papírové knihy a ty elektronické nechci, takže stažené knihy by mi byly stejně k ničemu, protože na počítači bych je číst nemohla. Bolí od toho oči a na PC se střídáme tři, takže u něho nemůžu strávit celý den.
A filmy? Stahovat je nemůžu (notebook by to nemusel zvládnout) a tak na nějaké sem tam kouknu na online na netu, ale většinou jsou to starší filmy, které mám ráda a sleduji jen vybrané části.
.
U nás doma se "super" moderní elektronika nikdy nepěstovala, televizi tedy máme a dokonce i video s DVD přehrávačem, ale MP3 přehrávač jsem nikdy neměla a žiju. Vlastně jsem neměla ani diskman, ale jen walkman na MC kazety. Jé, to byly časy. Vím, žiju jak v pravěku, ale vlastně mi to vyhovuje.
Nikdy jsem nepotřebovala nejnovější mobil a rozhodně ho neměním každý půl roku, za svůj život (24,5 let) jsem měla jen tři mobily a ten nynější Sony Ericsson Z530i mám už asi pět let, stále funguje, tak proč bych se ho zbavovala?
Lidi si prostě zvykli, že když se jim už něco nelíbí, tak to prostě vyhodí a koupí nový model a je jedno, zda je to televize, mobil, počítač, MP4 či pes. Ano, všichni se diví proč někdo vyhodí psa na ulici, ale proč by to neudělal, když ho to "konzumentní" společnost naučila?
.
A co se týče pirátství vs. autorská práva?
Pravda je někde mezi těmi dvěma tábory. Spisovatel skutečně není živen jen ze vzduchu, a ať se to čtenáři líbí nebo ne, je to zaměstnání stejně jako třeba zedník. Jeho výrobkem je kniha a on potřebuje, aby ji někdo koupil a k němu se dostali peníze. Jistě, vím, že je to složitější a hlavně delší proces, kde je potřeba více lidí. Je to stejné, jako když obchodní dům prodává chleba, peníze se musejí dostat i k mlynáři a pekaři.
"Pitáti" jsou idealisté, jenže svět není ideální. Pokud se jedná o nějaké starší tituly, co vyšly před několika lety, tak by to stahování ještě šlo uhájit, ale stahovat zrovna vydanou knihu, místo toho abych si jí koupil, tak to mi přijde divný.
ACTA je další extrém. U ní mi nejvíc vadí to, že by mi někdo mohl prohlížet počítač, kde mám osobní věci jako fotky, ale i svoje povídky. Kdo mi zaručí, že při té prohlídce mi je někdo "neukradne". Ono to totiž pak jde otočit i proti nim. Člověk by měl mít svoje právo na soukromí a tzv. osobní prostor, kam by mi nikdo neměl strkat nos.
.
Znám pár týpků, kteří si z netu stáhnou týdně i desítky filmů, které vypálí na DVD, ale přitom se na ně ani nepodívají, ani je prodávají. Samy neví, proč to dělají, asi jen tak z nudy. A v tom je možná taky trochu problém. Lidi se prostě naučili stahovat a už bez toho nemůžou ani být.
Jsem asi skutečně divná, když nestahuju, ale prostě nemám potřebu.
.
K tomu článku mi přivedla veřejná diskuze v Národní knihovně v Praze na téma "Knižní pirátství".
Můžete si jí půstit na ČT24 - tady.
 

1 člověk ohodnotil tento článek.

Komentáře

1 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 11. března 2012 v 15:09 | Reagovat

Naše domácnost neoplývá moderní technikou a když už se pořizuje něco nového, rozhodně se to staré moc nevyhazuje. MP3 ani MP4 nemám. Knížky nemám potřebu stahovat, půjčím si je v knihovně a ne internetu čtu jedině články a povídky. Film si stáhnu jednou za čas.

Ono to stahování ale může vynést i těm, co byli zdánlivě okradeni. Stáhnu si písničku, která se mi líbí a za čas si jdu koupit celé album. Přečtu si kus nelegálně umístěné knihy na internet a protože se mi vážně líbí, v knihovně ji nemají a u PC se mi číst nechce, dojdu si ji koupit. Mně se tohle často stávalo, takže jsem jednoznačně ZA stahování! :-)

2 Moniska Moniska | Web | 11. března 2012 v 16:50 | Reagovat

Každý žije jinak a každému to jinak vyhovuje. Myslím, že není špatné žít tvým způsobem ani moderním.
Stahuji jen filmy, třena na stahuj.cz a tak.

3 Jan Stanislav Jan Stanislav | Web | 13. března 2012 v 11:35 | Reagovat

Myslím, že si toho stáhneš určitě víc :) Stahování není nelegální, nelegální je sdílení dat s ostatními. :)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama