"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...O kousavé fretce

3. prosince 2011 v 17:00 | Zdenina |  Příběhy
V říjnu jsem se přihlásila do Literární soutěže (2. ročník), kterou pořádá Sussanah. Ve druhém kole šlo o to, vymyslet bajku, maximálně na 2 strany, já napsala na jednu. Přiznám se, že bajku jsem ještě nepsala, tak snad jsem splnila podmínky pro tento útvar.
Hodnocení bude od poroty, ale také anketa - hlasovat můžete ZDE
Pokud se vám bajka O kousavé fretce líbila, tak pro ni hlasujte.
Děkuji,
Zdenina, alias Temný snílek

................
Mámě fretce se narodilo pět mláďat a hned je učila dobrým mravům, čistotě a hlavně, jak se mají chovat k lidem. Bydlela u chovatele, a tak věděla, že za nějakou dobu půjdou její fretčata do světa a nejspíš se s nimi již nikdy více nesetká.
Lidé na ní vždy byli hodní, proto je i ona, měla ráda a nekousala je, naopak si s nimi ráda hrála. Svým dětem říkala: "Miláčkové, nesmíte být na lidi zlý a kousat je, to vás nikdo nebude mít rád, hrajte si s nimi a oni se vám za to odvděčí svou láskou a dobrým zacházením."
Čtyři fretčata to chápala a poslouchala maminku. K lidem se chovala, jak nejlépe to dovedla, i když se jich nejdříve bála, přece jen jsou o dost větší a ona jsou tak malinká. Vložila lidem důvěru a oni s nimi hráli a mláďata byla spokojena.
Jedna fretka však mámu neposlouchala a měla svou hlavu. Pokaždé, když ji člověk chtěl pohladit, tak ho kousla a rozhodně nešlo o hravé štípání, ale o pořádný stisk. Když běhala po pokoji, tak všemožně zlobila a nebyla čistotná.
Máma fretka si už s tímto nezbedným dítkem nevěděla rady. "Dcero, nesmíš kousat a být na lidi zlá, jinak tě nikdo nebude mít rád a budeš nešťastná," varovala jí máma, ale bylo to k ničemu. Ona si prostě smyslela, že lidi bude zlobit a na slova starostlivé matky nedbala.
...
Konečně nadešel velký den, pro mladé fretky ve věku šestého až osmého týdne si přišli zájemci a se rozešla do nových domovů.
Čtyři fretky si nové majitele hned zamilovaly. Chovaly se slušně, nekousaly a byly čistotné, přesně jak je to učila máma fretka. Lidé je za to odměňovali různými pamlskami a rozmazlovali je. Fretky byly šťastné a všichni je měli rádi.
Pátá fretka se však hned po příchodu do nového domova činila, kousala vše, co se jen pohnulo, až krev stříkala na všechny strany a svými výkaly zašpinila drahý koberec, tapety i nábytek. Lidé se jí snažili vychovat, ale proti nezbedné a kousavé fretce neměli sebemenší šanci.
Majitelé byli bezradní a tak fretka byla většinu času zavřená v kleci. Nikdo si s ní nechtěl hrát a taky proč, vždycky je jen pokousala. Nikdy neprojevila třeba jen špetku náklonnosti a tak jí neměli rádi.
Kousavá fretka brzy litovala všeho a jen smutně koukala skrz mříže klece. Vzpomínala na hodnou mámu fretku a v uších jí zněla její rada: "Dcero, nesmíš kousat a být na lidi zlá, jinak tě nikdo nebude mít rád a budeš nešťastná."
"Škoda, že jsem jí tenkrát neposlouchala," povzdechla fretka v kleci a lidem slibovala, že už kousat nebude, ti jí však už nevěřili. A proč taky, nikdy neprojevila třeba jen špetku náklonnosti a tak jí neměli rádi.

A tak dopadnou všichni, kteří budou ostatním škodit. Nikdo je nebude mít rád a ostatní jim budou oplácet stejnou mincí. Proto se k lidem chovejte tak, jak chcete, aby se chovali k vám.
Raději poslouchejte rady těch, kteří to s vámi myslí dobře a žijte tak, abyste nikdy nemuseli litovat svých činů.
 

3 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Haimi Haimi | Web | 3. prosince 2011 v 22:07 | Reagovat

Myslím, že jsi podmínky pro tento sloh splnila. Je to pěkné. Fretky mi bylo líto. Popravdě moc bajky nemusím, protože jde o personifikaci zvířat a o vkládání špatných lidských vlastností na ty tvorečky, kteří by toho nebyli schopní. Ale jinak fajn. Ná závěr bych ti jen doporučila opravit chybu ve větě "Miláčkové, nesmíte být na lidi zlý." Hlásla bych ti, ale zapoměla jsi dodat odkaz, tak mi ho kdyžtak napiš na blog ;).

2 Moniska Moniska | Web | 3. prosince 2011 v 22:22 | Reagovat

Je to pěkné, ale tohle má trošku sklony k lidským vlastnostem, zvířata prostě taková nebývají.

3 Monalíza Monalíza | Web | 5. prosince 2011 v 16:01 | Reagovat

Krásná povídka :-)

4 ~ Avantis ~ Avantis | Web | 5. prosince 2011 v 17:44 | Reagovat

Podmienky si splnila (myslím xD) Je to pekné, fakt, celé som si to prečítala. Myslím že už viec nemôžem čo napísať- haimi ma už doplnila xD taky Bájky nemusím ale takhle je hezká 8-)

5 chov-fretky chov-fretky | 12. května 2012 v 20:42 | Reagovat

koukně te prosím na můj blog o fretkách děkuji

http://chov-fretky.blog.cz

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama