"Pokud se musíš ptát, nic se nedozvíš.

Pokud víš kde, stačí se zeptat."


Vydala jsem se na Jiný prostor...Zvířecí mumie a jejich tajemství

2. července 2011 v 23:01 | Zdenina |  Černá díra
Dříve byly mumie zvířat pokládány za odpad a používali se jako hnojivo. Bylo to v 19. století, kdy se tehdejší "egyptologie" zaměřovala především na velké objevy a vykrádání hrobů a hrobek, důležité bylo zlato, drahokamy a vzácné artefakty, tudíž mumie zvířat nikoho ani nezajímaly a byly bezcenné stejně jako hroby obyčejného lidu, kde nebyly poklady.
Během 20. století, kdy se z archeologie stávala věda, se začali vědci zaměřovat i na běžný život lidí z minulosti, všímali si detailů a zjistili, že se starém Egyptě lidé nechávali doprovázet na věčnost i se svými mazlíčky nebo zvířaty zpodobňující nějaké božstvo.


Mumie kočky - NG 11/09

Již kolem roku 2950 př. n. l. byly do hrobek faraonů 1. dynastie ve městě Abydos vkládány mumifikovaní psi, lvi i osli.
Jiné zvířecí mumie byly určené jako zásoby na onom světě, proto se do hrobů vkládaly "mumifikované" (naložené v soli, vysušené a zavinuté do plátna) kousky hovězího masa, kachny i holuby, aby faraon nebyl v říši mrtvých o hladu.
.
Nejoblíbenějšími mazlíčky starých Egypťanů byli psi, kočky a opice (paviáni a kočkodani). Panoval mezi pánem a zvířetem velmi přátelský vztah a zvíře bylo často považováno za člena rodiny. Svědčí o tom jména zvířat v hrobkách, zdobené obojky ve výbavě pána na onen svět, ale také společné pohřby pána se psem.
Někteří faraoni svou lásku a úctu ke svému mazlíčkovi vyjádřili i tak, že mu určili samostatnou část hrobky, kde pes (či jiné zvíře) mohlo najít klid a dočkat se věčného života.
.
Mumie opice - NG 11/09
V jednom z chrámů ve městě Memfis (hlavní město starého Egypta), které je dnes z velké části ukryté pod poli a dochovali se jen rozvaliny několika chrámů, se balzamovali býci, kteří byli jedno z nejúctívanějších zvířat. Býk byl Ápis, tedy symbol síly a mužnosti, spojován s panovníkem. Ápis strávil celý život v chrámu, kde o něho kněží pečovali, a po smrti byl mumifikován. Proces trval 70 dní - 40 dní vysychal a 30 dní balen do obinadel. Během pohřbu lidé z města truchlili a mumie byla uložena do sarkofágu v hrobce.
V různých chrámech byla uctívána rozdílná zvířata, třeba krokodýl v Kóm Ombo, ryby v Esně a berani na ostrově Elefantina.
.
Spojení zvířat s bohy se zrodilo již na samém počátku starého Egypta, kdy lidé na základě chování zvířat, si je ztotožnili s bohy.
Například krokodýl podle Egypťana musel ovládat magii, protože předpovídal budoucnost. - Krokodýly totiž kladou vejce nad hladinu každoročních záplav řeky Nilu, a tak mu vejce neuplavou, prostě dokáže odhadnout kam, až se rozvodněná hladina dostane. Krokodýl se stal symbolem Sobka, boha vody a úrody.
.
Během každoročních slavností se u chrámů prodávaly mumie uctívaných zvířat a lidé si je kupovali, nosili do chrámů a modlili se k bohům. Věřili, že si tím bohy nakloní.
Například pes byl spojován s Anubisem, šakalím bohem a strážcem mrtvých, ibis s Thovtem, bohem moudrosti a vzdělanosti, sokol s Horem, ochráncem žijícího faraona, kočka s Bastet, bohyně mateřství a lovu.
Mumie určené pro obchod byly po mumifikování zabaleny do obinadel a vloženy do ochranné schránky či nádoby.
Kolem roku 664 př. n. l. zažíval obchod se zvířecími mumiemi rozkvět a tím se do tohoto druhu obchodu dostaly podvody. Mumie byly padělány a hlavně u dražších kousků bylo velká šance, že zvíře uvnitř schránky neodpovídá.
Mumie kočky pod rentgenem - NG 11/09
V určitých lokalitách se nalézají hromadné hroby zvířecích mumií, například v Tuna el-Gabal byly nalezeny tisíce mumií paviánů. Byly zde ukládány do katakomb a kněží se k nim modlili.
.....
Egyptoložka Salima Ikramová se specializuje na zooarcheologii (studium starověkých zvířecích ostatků) a výrazně přispěla k rozvoji výzkumu mumií zvířat. V Egyptském muzeu zrekonstruovala opomíjenou sbírku zvířecích mumií (zrentgenovala ostatky, sepsala nálezy a nově sbírku upořádala) a ta se stala jednou z nejnavštěvovanějších expozic v muzeum.
Návštěvníci mohou obdivovat kočky v obinadlech i ve schránkách, berany s pozlacenými kartonážemi s korálky. Jsou zde třeba i skarabeové s kuličkou trusu.
.
Aby Salima Ikramová zjistila, jak balzamovači pracovali, pustila se sama do pokusů, kdy mumifikovala králíky. Zkoušela různé metody, třeba když natron dala do plátěných sáčků a ty pak dala do dutiny těla místo toho, aby je natronem naplnila přímo. Podobné balíčky byly totiž objeveny v několika balzamovačských domech.
U jednoho králíka vyzkoušela postup, který popsav v 5 století př. n. l. řecký historik Hérodotos, tedy že vnitřnosti neodstranila, ale tělo dostalo klystýr z terpentýnu a cedrového oleje, pak byla opět uloženo do natronu. Veškeré vnitřnosti se rozpustili, tedy až na srdce, které však Egypťané nechávali v těle.
Po laboratorních testech všechny králičí mumie zabalila do obinadel, přesně podle mumifikačního rituálu a pak je uložila k odpočinku do skřínky v učebně.
...
Zdroj informací a fotek (které jsem vyfotila a naskenovala):
National Geographic ČR 11/2009 - článek Zvířata pro věčnost, str. 40-59
National Geographic ČR 01/2010 - reakce Břetislava Valacha na článek Zvířata pro věčnost
mapa Egypta - naleziště zvířecích mumií (NG 11/09)
Mumie kočky - NG 11/09
Mumie kočky pod rentgenem - NG 11/09
Mumie opice - NG 11/09
 

2 lidé ohodnotili tento článek.

Komentáře

1 Haimi Haimi | Web | 2. července 2011 v 23:30 | Reagovat

Tohle mě vážně zaujalo. Akorát chudáci králíci, kteří padli na pokus. Ale jinak jsem článek hltala od začátku až do konce.

2 Skříteček2 Skříteček2 | Web | 3. července 2011 v 13:45 | Reagovat

Též jsem článek zhltla. Je sice hezké, že Egypťani měli tak blízko ke zvířatům, ale jakmile zemřel pán, muselo se zabít i zvíře...

3 papája papája | Web | 3. července 2011 v 13:59 | Reagovat

Ahoj, Zdeni, omlouvám se, že v psaní povídky jsem měla delší přestávku, ale škola mě nák zmohla. Už jsem konečně napsala 20. kapitolu a přečetla si i tvé literární výtvory ;-) Moc se mi líbí, máš krásný příběhy :-)

4 Moniska Moniska | Web | 3. července 2011 v 17:56 | Reagovat

To je zajímavé, ta zvířata se musela mít jako v ráji. Ale i já pokládám má zvířátka jako členy rodiny, nebo spíše jinou, mou zvířecí rodinu =)
Chudáci králíci, zabít zvíře kvůli testům..

5 Tereza Matoušková Tereza Matoušková | E-mail | Web | 26. července 2011 v 12:54 | Reagovat

Moc zajímavý článek, musím dát sdílet. :-)

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama